Sunday, November 26, 2006

ReportBuilder versus FastReport

Eddig főleg ReportBuilder-t használtam (quickreport után,ami nem igazán volt nagyon használható). Teljesen jónak találtam, mindent megtudtam vele csinálni amire szükségem volt, nem is volt vele sok bajom igazán. Most az "új" munkahelyemen d2006-hoz a nevrona rave-je nem igazán volt szimpatikus. Viszont árban a FastReport sokkal jobb volt, mint a ReportBuilder és a leírások alapján tudja is azt amit a másik.
Így a FastReport 4.0-t vettük meg. Jó vétel volt. Jobb, mint a Reportbuilder. Sokkal jobban lehet vele haladni, átgondolt....így mindenkinek csak ajánlani tudom. Rengeteg olyan dolog van benne, ami ReportBuilderben nagyon körülményes volt, itt meg sokkal egyszerűbb. Object inspectora is használhatóbb.

Delphi versus C

Érdekes volt időszak amikor főleg C/C++ ban programoztam, most meg már jónéhány éve delphiben. Viszont, most hogy vissza kellett nyulnom a C-hez, rájöttem,hogy rengeteget felejtettem. Nem hiszem, hogy sokan lehetnek a világon, akik profi szinten tudnak űzni több nyelvet is. No persze nem a "nyelv" ismerete a fontos.

Érdekesnek tartom viszont, hogy friss diplomások mennyire nem tudnak programozni (tisztelet a kivételnek). Van ahol egy rendezés nem megy, ahol nem is az a baj, hogy azt kapásból nem tudja leírni, hanem az,hogy nem tud nekiindulni. Le ír egy sort, csak, hogy elkezdje - majd lesz valami. ÉS elkezd gondolkozni.
Szerintem nagyon fontos lenne, hogy az iskolába megtanítsák a papiron programozást, ami alatt nem azt értem, hogy papirra írunk utasításokat, hanem inkább azt, hogy tervezzen, majd végezzen helyesség ellenőrzést, tesztet. Én nem is engedném programozni előszőr a tanulókat, csak ha a "papir alapú programozás megy" -> amiből megtanul tervezni, tesztelni.

Te rongyos élet

Sziráky Lucie művésznőt megnéztük az Egri szinházban. A film sem tetszett annyira, szóval valahogy ez sem jött be. De legalább kezdtem megérteni a film lényegét :))

Firebird linuxon 2.

Mindig hiányolt egy könyvtárat, amit ha létrehoztam kézzel, utánna simán letörölt, utánna bukkantam a neten egy leírásra, hogy ezt be kell rakni az indito állományba (/etc/init.d/firebird2 -be), ami ha nincs meg a könyvtár akkor létrehozza.

if [ ! -d /var/run/firebird2 ]
then
cd /var/run
mkdir firebird2
chmod -f 770 firebird2
chown -f firebird:firebird firebird2
fi

Érdekes állatfaj ez a linux. Miért van az,hogy minden könyvtárstruktúra máshol van, nem ott keres mindent ahol kell. Nem volt egyszerű udf-et elindítani rajta. Engedélyezni kellett a conf fileban, hogy udf-ek bárhol lehetnek, de még igy is full path-val kellett megadni az elérést, annak ellenére, hogy az UDF könyvtárakban van.
UdfAccess = Full

DECLARE EXTERNAL FUNCTION HEX
INTEGER
RETURNS CSTRING(10) FREE_IT
ENTRY_POINT 'hex' MODULE_NAME 'myudf';


helyett:

DECLARE EXTERNAL FUNCTION HEX
INTEGER
RETURNS CSTRING(10) FREE_IT
ENTRY_POINT 'hex' MODULE_NAME '/usr/lib/firebird2/UDF/myudf.so';


De a biztonság kedvéért még beraktam a /opt/firebird/UDF-be egy linket, mivel van ahol meg ott keresi. Érdekes, hogy teljesen hülye hibaüzeneteket adott, pl ha simán myudf-ként adtam meg a lib nevét, akkor néha myudf.so.so, libmyudf.so, meg ilyenekre panaszkodott, meg jogosultságokra. Valahogy windows alatt egyszerűbb volt az élet, vagy csak egyszerűen azt szoktam meg.
Multkor sikerült belőnőm az alaplapi hálókártyát is, most nézem és már megint nem működik, pedig ahhoz hozzá sem nyultam. Viszont a pendrive-ot bedugás után simán tudom használni, parancssoros dvd írás is simán megy.

Monday, November 20, 2006

Firebird linuxon

Cégünkénél lecseréltük a jó régi NT4.0 szervert egy Ubuntu-ra. Nem volt egyszerű menet. Előszőr a hálókártyát nem akarta látni, ezzel el kellett görcsölnöm egy kicsit. A raid viszonylag könnyen felállt. Firebird2-vel megint csak el kellett görcsölni, mivel egy mappa soha nem ott, ahol lennie kellett, így az /etc/init.d/firebird2-t kellett megfoltozni. Majd a firebirdhez kellett megirni az eddigi udf-eket. Viszont ehhez be kellett lőni a gcc,make parancsokat úgy, hogy tudjak is velük fordítani. Ezek után már viszonylag könnyen ment. Mostmár csak a teljesítményre vagyok kiváncsi ... januárig csak teszt üzemben használjuk úgy is...

Tanulmány a nőkről

Szombat este már megint szinházban voltunk:
„A nők gyakran gondolják azt, hogy a férfiak ostobák. Hogy miattuk dúlnak háborúk a kontinenseken, és hogy az ő korlátoltságuk következtében drágák a ruhaanyagok. És hogy általában milyen más lenne az élet, ha nem nyüzsögne mindenütt az a sok férfi. De ha már belepték a földet, miért nem azért élnek, hogy megértsék a női lélek mélységeit?” - így filozofál az Író. Ugyanis tanulmányt ír… a gyengébbik nemről…
HÜSE CSABA,GÁL KRISTÓF baromi jók voltak! Egész egy jó kis zenésdarab! Mindenkinek csak ajánlani tudom..

Saturday, November 11, 2006

Fast Report 4.0.

Cégünk megvásárolta a FastReport-ot(v4.0). Eddig főleg RiportBuilder-t használtam (meg valamikor az őskorban QuickRportot). Eddigi ismerkedésem alapján azt mondhatom, hogy egész jónak tünik. Átgondolt, tetszetős (valahogy a Rave nekem első nekifutásra nagyon antiszimpatikus volt), viszont itt majdnem mindent megtalálok, amit a ReportBuilderben használtam, valamint azokat is amik a Rave-ben tetszettek.
Eddig csak a ShiftToRelative funkciót nem találom. Viszont az adatkezelése jobban tetszik, mint a DBPipeline-os megoldás.